Przegląd okresowy kotła Viessmann Vitodens 100 i Vitodens 050, Termet Ecocondens Gold Plus, Ecocondens Crystal, Ecocondens Silver.
1.Kontrola stanu pracy przed konserwacją:
Pierwszym krokiem jaki wykonujemy przy przyjeździe do klienta jest sprawdzenie obecnego stanu pracy kotła. Sprawdzamy poprawność procedur uruchomienia, grzanie ciepłej wody użytkowej ,centralnego ogrzewania oraz sprawdzamy ewentualne wycieki na instalacji.
2.Demontaż palinka.
Przechodzimy teraz do najważniejszego etapu konserwacji. Po demontażu palnika możemy ocenić stopień zabrudzenia kotła wewnątrz komory spalania. Kontroli podlegają elektrody zapłonowe, palnik, uszczelki, osłony termiczne, odpływ kondensatu, drożność wylotu spalin.
3.Konserwacja kotła.
Po kontroli organoleptycznej przechodzimy do konserwacji. Odkurzamy komorę spalania z osadu powstałego po spaleniu gazu, zlewamy wymiennik odpowiednim środkiem chemicznym, udrażniamy odpływ kondensatu, czyścimy elektrody zapłonowe.
4.Czyszczenie syfonu kondensatu kotła
Jedna z najważniejszych rzeczy przy rocznym przeglądzie jest przepłukanie syfonu odpływu kondensatu. W małym przezroczystym pojemniku znajdują się wszystkie zanieczyszczenia z procesu spalania gazu w kotle. Brak regularnego czyszczenia tego elementu może prowadzić do bardzo kosztownej naprawy kotła.
5.Kontrola ciśnienia w naczyniu wzbiorczym.
Naczynie przeponowe zapewnia ochronę instalacji grzewczej. Jest to metalowa skrzynka z membraną pomiędzy czescia wodna i powietrzna. Podczas gdy woda jest podgrzewana wzrasta jej objętość co w konsekwencji powoduje zwiększenie się nacisku na wewnętrzne ściany rur w instalacji. Odpowiednio napełnione powietrzem naczynie sprawia że nadmiar ciśnienia spowodowanego wzrostem temperatury jest kompensowane.
6.Kontrola ścieżki gazowej.
Pomimo iż gaz ma specyficzny zapach większość ludzi nie jest w stanie wyczuć niebezpiecznych, mikro wycieków gazu. Ostatnim krokiem w przeglądzie okresowym jest zbadanie przy pomocy detektora gazu czy instalacja gazowa jest szczelna.