Rodzaje kotłów gazowych

Rodzaje kotłów gazowych

Każdy użytkownik musi pamiętać o tym by zadbać o swój kocioł gazowy, nie tylko poprzez regularne serwisy, ale właśnie podczas codziennego użytkowania. W poniższym artykule oparliśmy podział na podstawie doświadczenia oraz branżowej wiedzy eksperckiej, rodzaje pieców gazowych czy też jak to niektórzy mawiają kotły gazowe będziemy dzielimy na trzy zasadnicze grupy:

Kocioł gazowy z otwartą komorą spalania

jest to urządzenie, które powietrze do pracy pobiera z pomieszczenia, w którym się znajduje. Przy takim kotle niezbędna jest wentylacja nawiewna przy podłodze (najczęściej jest to kratka w drzwiach o powierzchni 200cm2) oraz wentylacja wywiewna (grawitacyjna). Kocioł gazowy z otwartą komorą spalania przy nieodpowiednim użytkowaniu jest dla nas śmiertelnie niebezpieczny. Może być to spowodowane brakiem corocznej konserwacji lub nieodpowiednim serwisowaniem. Podczas rocznego przeglądu pieca gazowego czyszczone są wszystkie podzespoły kotła. Najważniejszymi z nich są: nagrzewnica, palnik, elektrody zapłonowe wraz z jonizacyjnymi czy przerywacz ciągu. Stan wyżej wymienionych elementów ma wpływ na optymalna pracę kotła gazowego i bezpieczeństwo użytkownika.

Zaniedbanie tych podstawowych czynności prowadzi do zarastania nagrzewnicy oraz całej komory spalania, co prowadzi do spalania niecałkowitego i powstawanie tlenku węgla, zwanego cichym zabójcą. Czy teraz wiesz dlaczego konserwacja roczna kotła gazowego z otwartą komorą jest tak ważna? Jeśli jednak potrzebujesz dowiedzieć się więcej informacji jak zadbać o swój kocioł Napisz do Nas.

Kocioł gazowy typu „turbo” tj. z zamkniętą komorą spalania

Od strony technicznej właściwie w całości jest to taki sam piec gazowy jak z otwartą komorą. Różnią się one od strony „kominowej”. W kotle typu turbo, powietrze jest zasysane z zewnątrz mechanicznie (wentylator). Jest to możliwe dzięki modyfikacji komina – tu konieczny jest nowy wkład kominowy wykonany przy montażu kotła gazowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu piec gazowy z zamkniętą komorą spalania jest w stu procentach bezpieczny dla użytkownika. Przy takiej konstrukcji kotła gazowego spaliny nigdy nie wydostaną się do pomieszczenia, a tlenek węgla nie będzie nam zagrażał. Zasady konserwacji są właściwie identyczne, różnią się konsekwencje. Brak konserwacji może powodować większe zużycie części i szybszą ich wymianę jak i całego kotła gazowego. Poza kosztami tej operacji musisz pamiętać, że na czas wizyty serwisanta jesteś bez ciepłej wody i ogrzewania. Dlatego warto systematycznie kontrolować i czyścić piec gazowy.

Kocioł kondensacyjny

Jest to piec gazowy dużo bardziej zaawansowany technologicznie niż wyżej wymienione. Podobnie jak w kotle gazowym typu turbo ma zmodyfikowany wkład kominowy i jest bezpieczny dla użytkownika. Dzięki zmianom zastosowanym w kotle kondensacyjnym jest on znacznie bardziej wydajny i przyjazny środowisku. Piec gazowy tego typu może zużyć nawet do 20% gazu mniej rocznie. Dodatkowym atutem tego urządzenia jest dbanie o naszą ekologię.

Dla porównania dodam iż spaliny wydostające się z kotła z otwartą komorą spalania mogą osiągać temperatury nawet do 140 stopni Celsjusza. Natomiast spaliny w kotle kondensacyjnym mają temperaturę około 40 stopni Celsjusza. W piecach kondensacyjnych konserwacja jest niezwykle ważna, ponieważ jej brak może spowodować bardzo drogie awarie oraz wymianę części, które podczas regularnego przeglądu nie są konieczne.

Jak wybrać kocioł gazowy do domu?

Wyślij do nas zapytanie

Masz pytania? Szukasz fachowców którzy pomogą Ci w montażu pieca gazowego? A może chcesz wykonać naprawę lub przegląd. Napisz do nas chętnie odpowiemy na pytania.

Lub zadzwoń do nas

Oferujemy profesjonalny montaż urządzeń gazowych na terenie Wrocławia i pobliskich miejscowości takich jak: Kiełczów, Smolec, Kąty Wrocławskie, Bielany Wrocławskie, Pietrzykowice, Cesarzowice, Wysoka, Siechnice, Groblice, Radomierzyce, Tyniec Mały, Kamieniec Wrocławski, Święta Katarzyna, Mirków, Długołęka, Ligota Piękna, Kryniczno, Wisznia Mała, Lutynia, Wilkszyn

Wszelkie prawa zastrzeżone

Wykonanie: Praktycy Marketingu